A 2015-ben megjelent Steve Jobs című életrajzi sztárparádé /IMDb:7,2 pont?!/ látnoki erővel szembesít országot-világot krízishelyzetek emberi vonatkozásaival. Erős benyomást küld a vezetőről, annak sleppjéről és a nagyközönségről. Drámai; azaz üzleti, szakmai, erkölcsi és lélektani hullámvasutazást elénk tárva ad képet a kockázatról; s az arra született férfi rátermettségéről. Szól vezetői erényről és magányról, valamint a bajban kínnal érlelődő döntések igazáról.
Ha a computerek világában a gépet megtámadó vírus, akkor ma az emberi civilizációt fenyegető COVID 19 az „ellenség”. A cél más, de az emberi alapállás és kapcsolatrend, a tág „human relations” lehet csereszabatos.
Tanagyag jegyzetlapjaiból szemezgetek. 1. A vezető az, aki rávesz arra, hogy megtedd, ami muszáj, ámde kellemetlen; sőt még szívesen is csináld. 2. A válságkezelés ars poetica-ja: Ne sajnáld! Ne utáld! Tiszta szándékkal és hideg fejjel lépj, és ugyanígy kommunikálj!
Megjegyzés a 2. ponthoz tartozik. A zsebkendőt szorongató, együttérző filiszter (miniszter) nem a lényegre összpontosít. Az áldozat okolása, megvetése, lekezelése, büntetése vakvágány. A hideg fej a hozzáértés és a következetesség jele; tud(at)ni mettől-meddig ér a hatalom. A kommunikáció nem páváskodás, nem látványpékség, nem link duma.
Könyvtárnyi irodalma van a 2011 őszén elhunyt Steve Jobs bonmot-jainak. Kegyeletes megemlékezés tőle ide szerkeszteni pár idézetet; főként, mert róla azt tartják: korszakos zseni, innovátor, cégépítő és milliók példaképe /volt/ világszerte.
1.” Az innovációnak semmi köze ahhoz, mennyi pénzt költesz kutatás-fejlesztésre. Amikor az Apple bemutatta a Macet, az IBM legalább százszor annyit költött K+F-re. Nem a pénzről szól. Az emberekről szól, akikkel dolgozol, a vezetésről, arról, mennyire érted meg az egészet.”
- „Néha, amikor innovatív vagy, hibázol. A legjobb ilyenkor a hibát gyorsan elismerni, és neki állni egy másik újításnak.”
- „Nem lehet összekötni a pontokat a jövőt fürkészve, az összefüggések csak utólag visszanézve látszanak.”
Megjegyzéseim: mi más a végcél, mint az ember(iség)? A semmibe vezetne, ha az öncélú, saját(os) vízió az első. Tévedhetetlenség, megátalkodottság árt hibázáskor; egy poén ad leleplező paródiát. Mondja az önhitt pasi: Egyszer már majdnem azt hittem, hogy tévedtem, de tévedtem. Kezelni az képes a krízist, aki intelligenciája, műveltsége révén, alázattal fejti fel a lényeget; a kisszerűség, a felszínesség tévút.
Tudnivalók a filmről, mely online módon elérhető, látható. Fülszöveg: „Az Apple alapítóját teljesen formabontó módon ismerhetjük meg ebből a filmből, amely emberközelbe hozza a digitális forradalom látnoki zsenialitással bíró, ugyanakkor rendkívül ellentmondásos figuráját. A színfalak mögé kalauzoló történetben három ikonikus termékbemutató előtti utolsó feszült perceknek lehetünk tanúi. Az Oscar-díjas Danny Boyle (Gettómilliomos), a szintén Oscar-díjas Aaron Sorkin (Social Network – A közösségi háló) forgatókönyvéből rendezte ezt a zseniális alkotást. A filmben nyújtott alakításáért Oscar-díjra jelölték Michael Fassbendert és Kate Winsletet, de Seth Rogen (jaj, el ne tessék a nevet írni!: A szerző!) és Jeff Daniels játéka is kiemelkedő.”
Ugyanígy látom; jó szívvel ajánlom. Ma a „harc” a bűvszó, pedig az áldozatos küzdelem helyénvalóbb. Habár mélyen, elkötelezetten és teljesítmény-arányosan tisztelik, mégsem simogatják egymást a kockákon az alkotótársak. A gőz zöme a kerekekre, nem a kürtre megy; a kihívás, a kockázat valóságos; a hit kevés volna. Nem egy megszállottat látunk a moziban, hanem ki-ki ezzel az attitűddel dolgozik.
A főnök példája átragad a kollégáira; a személyes varázs méltó és ösztönző. Így, ezért a siker is közös. A filmben megjelenített gyermek nem kellék; a mértéktartó ízlés nem enged olcsó csábításnak. Amikor pedig a végtelenül szókimondó, gyakran nem rokonszenves vezér kiáll a színre, a jellemerő hitele, a pozitív személyisége, a szavainak ereje azokat is magával ragadja, akik nem az ő hívei.
Más jegyzeteimnél szokás dialógus részleteket adni szemléltetésül. Ezúttal nem teszem, mert talán jeles alkotók epigonjának tűnnék. Ahogy mondta Steve Jobs az egészet kell látni.
Kritikus helyzetben - végül – elválik egymástól a jó és a talmi. Jobs neve szó-fejtésre, ebben üzenet meglelésére inspirálhat. Az angol-magyar szótár pl. a JOB megfejtéseként /a többes számot itt mellőzve/ ezeket is írja: munka, állás, foglalkozás, eset; de van ilyen értelmezés is: síbolás, korrupció, üzérkedés, jogosulatlan mellékkereset, befolyással üzérkedés is.
A néző választ. Az interneten megleli.
Adatok: Steve Jobs: 122 perces, szinkronizált életrajzi dráma. Rendezte Danny Boyle; írta Aaron Sorkin; kulcsszereplői: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen és Jeff Daniels. Forgalmazza az Universal Pictures.