Kultjegyzet.hu

Kultjegyzet.hu

Három szösszenet

2020. április 02. - KollathGyorgy

I. Tanmese

Régi tanmese jön az összefogásról, az együttműködésről. Szimbolikus tisztelgés ez azok előtt, akik másokért cselekednek.
Istennel beszélget egy ember: Uram, szeretném megtudni, hogy milyen a Paradicsom és milyen a Pokol? Isten odavezeti két ajtóhoz. Kinyitja az egyiket és megengedi a kérdezőnek, hogy betekintsen. A szoba közepén egy hatalmas kerek asztal volt és az asztal közepén egy nagy fazék, benne ízletes raguval. A férfinek elkezdett csorogni a nyála. Az emberek, akik az asztal körül ültek csont soványak és halálsápadtak voltak. Az összes éhezett. Mindegyiknek egy hosszú nyelű kanál volt a kezében, odakötözve a kezéhez. Mindegyikük elérte a ragus tálat és vett egy kanállal. De mivel a kanál nyele hosszabb volt, mint a karjuk, nem tudták a kanalat a szájukhoz emelni. A látogató megborzongott nyomorúságukat, szenvedésüket látva. Isten ekkor azt mondta: Amit most láttál az a Pokol volt.
Majd mindketten a második ajtóhoz léptek. Isten kitárta azt és a látvány, ami férfi elé tárult, ugyanaz volt, mint az előző szobában. Ott volt egy nagy kerek asztal, egy fazék finom raguval, amitől ismét elkezdett folyni a látogató nyála. Az emberek az asztal körül ugyanúgy hosszú nyelű kanalat tartottak a kezükben. De ez alkalommal az emberek jól tápláltak, mosolygósak voltak és nevetve beszélgettek egymással. A kíváncsi ember ekkor azt mondja Istennek: Én ezt nem értem! Ó, pedig ez egyszerű - válaszolja Isten - ez igazából csak emberség kérdése. Ők megtanulták egymást etetni, míg a falánk és önző emberek csak magukra gondolnak. Akik csak magukra gondolnak, azoknak, s miattuk a Pokol van itt a Földön.'

II. Amerikai Alkotmány

Mostanában tananyagokat is nézegetek. Íme, mit találtam. Megjegyzéseim, asszociációk: Tehát, odaát már ez volt az ELSŐ! Még a T. Ház sem...! Nem csorbíthatja.... Makulátlanok, mint a Trónok harcában ..?.
Tanári intelem volt:
.Az USA Alkotmányának első kiegészítő cikkelye nem véletlenül mondja ki azt, hogy „A Kongresszus nem alkothat törvényt vallás alapítása vagy a vallás szabad gyakorlásának eltiltása tárgyában; nem csorbíthatja a szólás- vagy sajtószabadságot; nem csorbíthatja a népnek a békés gyülekezéshez való jogát…” Vagyis az alkotmányozó atyák pontosan tudták, hogy a legmagasztosabb elvek sem korlátozhatják a mindenkori hatalmat – amely még a legoptimálisabb esetben sem azonos makulátlan szentek gyülekezetével – abban, hogy ilyen vagy olyan megfontolásból, ám a hatalomkoncentráció okán újra és újra kísérletet tegyen a legalapvetőbb szabadságjogok, a sajtó-, a szólás-, a gyülekezési-, a vallási és lelkiismereti szabadság gyakorlásának korlátozására. Ezért alkották meg az első kiegészítő cikkelyt.

III. Alkotmányos büntetőjog

A rémhírterjesztés módosult Btk-beli tényállása kapcsán keletkezett egy-két nyilvános jogi álláspont is, annak alkotmányellenességéről. Alkotmányos értékrendi alapon adnék kiegészítést. Akkor, amikor létezett még elvi tisztaságú és fair alkotmánybírósági felfogás az alkotmányos büntetőjogról, a számos tartalmi kautéla mellett ezek a kulcselvek, értelmezési normák is számítottak. Idézet következik:
"Az alkotmányos büntetőjog követelményei szerint a büntetőjogi szankció kilátásba helyezésével tilalmazott magatartást leíró diszpozíciónak határozottnak,körülhatároltnak, világosan megfogalmazottnak kell lennie. Alkotmányossági követelmény a védett jogtárgyra és az elkövetési magatartásra vonatkozó törvényhozói akarat világos kifejezésre juttatása. Egyértelmű üzenetet kell tartalmaznia, hogy az egyén mikor követ el büntetőjogilag szankcionált jogsértést. Ugyanakkor korlátozni kell az önkényes jogértelmezés lehetőségét a jogalkalmazók részéről.Vigyázni kell tehát, hogy a tényállás a büntetendő magatartások körét nem túl szélesen jelöli-e ki és határozott-e."
Ezek szempontjából az "elferdítés" és az "alkalmas" kifejezések használata több, mint problematikus.
Lentebb még intelem: "Nem 'szétszórt' szabályok összessége, hanem egy összetartozó értékrend mutatja meg....." Még valami, ez is idézet: "Alkotmányos jogállamban az államnak nincs és nem is lehet korlátlan büntető hatalma. Mégpedig azért nem, mert maga a közhatalom sem korlátlan."
Eredeti dátum: 1992. 2020: mérce és valóság?!

A bejegyzés trackback címe:

https://kultjegyzet.blog.hu/api/trackback/id/tr5115584478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása