Kultjegyzet.hu

Kultjegyzet.hu

Kolláth György: Mi a hazugság ára?

Jegyzet a Csernobil című atomkatasztrófa filmsorozatáról

2021. február 04. - KollathGyorgy

 

Jegyzet a Csernobil című atomkatasztrófa filmsorozatáról

Az önmagára mért büntetést végrehajtó - lelkiismereti okból kazettára igazat és intelmeket mondó - szakember elköszön a világtól. Így kezdi: „Mi a hazugság ára?” Erős nyitójelenete a minisorozatnak.

 Az HBO+SKY produkció nem csak 1986 Csernobiljáról szól. Máig hat a sokrétű tragédia; annak háttere, körítése és morális mondanivalója. Folytatja hősünk:

„A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. És akkor mit tehetünk? Csak az marad, hogy lemondunk a valóságnak még a reményéről is. Egyszerűen beérjük a kitalált történetekkel. Ezekben a történetekben nem számít, ki a hős. Az egyetlen, ami érdekel minket: ki a hibás.  Ebben a történetben Anatolij Gyatlov volt az, mert rá esett a választás.” Ő adta ki az utasításokat. Barátai nem voltak. Nem volt társa sem, legalábbis, aki számított volna. És ezért Gyatlov a következő tíz évet munkatáborban tölti.

Persze, az ítélet kétszeresen is igazságtalan. Nálánál sokkal elvetemültebb bűnözők is munkálkodtak akkoriban a háttérben. Ami Gyatlov tetteit illeti, azért ez az ember nem munkatábort érdemelt volna. Hanem inkább halált.  Ehelyett tíz évet kapott hanyag kezelésért.  Hogy ez mit jelent? Senki sem tudja, de nem is számít. Ami számít, hogy ők igazságot szolgáltattak. Mert nekik az igazságosság=normalitás, józanság. Az igazságos világ egy normális világ. De Csernobilban nem volt semmi sem normális. Mert ami ott történt, s ami utána történt - még az is, amit mi jól végeztünk - minden, de minden téboly, őrültség volt.

 Persze, le fogják tagadni; mindig ezt teszik. De tudom, maga (ti. a magnófelvétel címzettje) igyekezni fog. Nos, én mindent elmondtam, amit tudok.”

Ekkor két évvel és egy perccel a katasztrófa kezdete után vagyunk. Éjszaka van, majdnem fél kettő; ugyanúgy, mint volt a baj 1986. április 26-án. Nyomasztó a látnivaló: felvétel lezárva, kazetták rejtve becsomagolva, szemét kihordva, titkosügynök megfigyelők kijátszva. A macska kap négy adag porciót. A személy szív két slukkot a cigiből, akkurátusan megigazítja az öltönyét, s lelép a sámliról. Bevégeztetett!

Sok hasonló elementáris felütés zúdul ránk öt és fél órán át.

 

Felirattal átvált a kép 1986-ra. Felriad egy fiatal pár: riasztás van, de kétségbeesés nincsen. Párezer méterre szokatlan fényár jelez valami gondot. A következő kockákon már eszkalálódnak a bajok; ellenőrizhetetlenek az események. Mégis előtör az ősi reflex. Jön sz öntelt, hamis szentencia: „Az RBMK-reaktor nem robbanhat fel”. (Mint mindig: velünk, nálunk ilyesmi nem fordulhat elő!?) Csakhogy ezt a sérült reaktorblokk nem tudja; a havária visszafordíthatatlan. A hamisság, a mellébeszélés, a hozzá nem értés; a zsarnoki  okoskodás, a lekezelés és az esztelen hárítás spirálja is az. Később is. Ami a legutóbbi 35 év nóvuma, ki nem hordott tanulsága: elönte(né)nek minket az álhírek, az ún. alternatív tények, tombol a fake news világa. Nem csak odaát!

IMDB: 9,4-9,7 pont; nálam 10 pontos a mű; felülmúlhatatlan. Dvd-én, blu-ray lemezen is kapható; online módon is megnézhető a neten. Több mint érdemes! Lesújtó párhuzamok, analógiák kínálkoznak.

 

A néző a körmét, zsebkendője csomóját rágja, kapaszkodik a szék karfájába. Oldani kéne a stresszt. Három esetlen, illetlen próbálkozás.

1.Hogy hívják a féllábú kalózt? Bill! És a kétlábút? Stabil(l). Hát a háromlábút? Csernobil(l). Kíméletlen, embertelen, bornírt poén? Az! A peresztrojka és a glasznoszty hozta el a hozzánk is ezt a rémséges orosz (?) sutkát.

2.A pesti humor a hazudozásból hamar gúnyt űz(ött). Tényleg csak egy személy vesztette életét Csernobilban? Hát persze, név szerint Apraja-Nagyja!? Itthon szokás hozzátenni: aki hazudik, az lop is.

3.A sumák dumák nyomvonalán mondható: tulajdonképpen hat emberből öt szerint biztonságos az orosz rulett - is. Mint annyi minden más a „Szojuzból”!?

Rosszmájú, nem ízléses jópofaságok a fentiek. Kínjukban találták ki a népek. A gonosz tréfáknak volna bázisuk: mint pl. a módosított koncepciójú, hipermodern reaktor hivatkozása, az emberi áldozat súlytalansága, a tökéletes helyszín blablája, az előnyös megahitel(ek) csapdája, a természeti jogok megkerülése, a novicsok, az ígéretek kikezdhetősége, a bilaterális politikai nyilatkozatok alkuk, színvonala, sehogyse közérdekű valóságtartalma.

Csernobil-Pripjaty lepukkant, exszovjet ukrán helységnév, ám a szimbolikája eleven.  Csernobilt bezárták, de a régi attitűdből sok megmaradt. Hozzánk is begyűrűzött. Pl. Paks II. voluntarizmusa és az évtizedes titokzatoskodás ócska gyengesége. Intő jel, ártó kortünet.

Idén tavasszal lesz 35 éve a csernobili atomkatasztrófának. Sokasodnak a visszatekintések, az elemzések; tarolnak a történések és tanulságok dokumentarista és játékfilmes feldolgozásai.  Fukushima sem hagyta kialudni az atombaleset nyugtalanító kihívását. Elég egy tenger-, illetve földrengés a pusztuláshoz?! Ott, avagy bárhol?!

Számos helyen bezárták vagy rövidesen leállítják az atomerőmű által történő energia-termelést. Másutt ilyenek építését, üzembe helyezését blokkolná a felvilágosult közvélemény. Ahol épülőben volna ilyen, felhalmozódó gondok tartják izgalomban a lakosságot, a határvidéket.

 Sokat tanult Európa népe az atommizéria kockázataiból, de nincs mindenkinek érzéke – szíve - a veszélyek, kilátások befogadására. Rideg gazdasági számok, energetikai, financiális jóslatok tán vannak, ám a bátyuska még mindig keveset számít. Tekintsünk vissza!

A Vezess nevű internetes portál friss és reálisnak tűnő összeállítása szerint a Csernobil városától 18 kilométerre északra, Pripjaty város mellett létesített Lenin atomerőműnek négy darab 1000 megawattos könnyűvizes, grafithűtésű, RBMK-1000 típusú, külső szigetelőburkolat nélküli reaktora  volt. Egyikükben a katasztrófát 1986. április 26-án hajnali 1 óra 23 perckor egy rosszul megtervezett, az üzemviteli és biztonsági előírások teljes figyelmen kívül hagyásával végrehajtott kísérlet okozta. Ma sem lehet biztosan tudni, hogy mekkora áldozattal járt a baleset. Mértékadó adat szerint a robbanás okozta sugárzás közvetlenül 56 halálos áldozatot követelt, a katasztrófa nyomán fellépő betegségek áldozatainak száma négyezerre tehető. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom 2006-ban közzétett tanulmánya szerint a sugárhatás két évtized alatt mintegy kétszázezer megbetegedést okozott és a jövőben még százezret okoz majd Oroszországban, Ukrajnában és Fehéroroszországban.

A mentési munkálatokba durván 18 milliárd rubelt toltak az oroszok; akkoriban az orosz fizetőeszköz egyenértékű volt a dollárral. A balesetet követően az erőmű épségben maradt három blokkját lezárták, s leállították a Szovjetunió többi, hasonló típusú reaktorát is. Az első és a második blokkot 1986 decemberében újraindították. A felrobbant negyedik fölé vasbeton szarkofágot építettek. Az új védőburok építéséhez negyven ország járul hozzá a jövőben, és kétmilliárd euróba kerül, élettartamát száz évre tervezik. Az 1990-es évek közepétől erős nemzetközi nyomás nehezedett Ukrajnára a csernobili erőmű végleges bezárása érdekében. Kijev 1995-ben megállapodott erről az Európai Unióval, s az utolsó blokkot 2000. december 15-én végleg leállították.

 Vége; nincs itt semmi látnivaló?! Dehogyisnem!! Már katasztrófa-turisták járják a vidéket; éled a természet, pro és kontra tartalmú opusok születnek Csernobil mellett és ellen. Az HBO művét nem üti semmi.

A duplalemezes kiadvány fülszövege a következő: „Csontig hatoló! Lebilincselő!”  „Az HBO ’borzongató és briliáns /IGN Movies/’ ötrészes minisorozata a történelem legsúlyosabb, emberi vétség által okozott katasztrófájának történetét mutatja be, kendőzetlenül….A nagy erejű robbanás következtében nem  csupán Belorusszia, a mai Oroszország és Ukrajna területének jelentős részét borította be  radioaktív anyag, de még Magyarországra is jutott belőle. A hajnali detonáció pillanataitól kezdve az azt követő  órák, napok, hetek, hónapok súlyos áldozatokkal járó káoszát kísérhetjük végig; szívszorító emberi történeteket ismerhetünk meg; és mind e közben szemünk előtt lepleződik le a kormány, amelynek legfőbb célja, hogy elbagatellizálja a katasztrófa súlyosságát és találjon egy bűnbakot. A két Arany-Glóbusz díjat nyert minisorozatban olyan  színeszek nyújtanak fantasztikus alakítást, mint Jared Harris, Stellan  Skarsgárd és Emily Watts.” Hozzáfűzni való? Méltán 18+ karikás a mű; de nem úgy döbbenetes, mint ahogy a Psycho befejezése hat ránk.

Próbálom keretbe foglalni a jegyzetet. Tehát, a sorozat negyedik része is a hazugság-valóság, illetve az őszinte kiállás vagy a KGB-vel való alkukötés dilemmáját mutatja. Elénk tárul a tragédia okainak a lánca; mindezek politikai látlelete, sőt elkerülhetőségének eltékozolt esélye is. 10 évvel korábban jelezte egy tudós a Kreml-nek, hogy kritikus helyzetben mi baj lehet az RBMK reaktorokkal. Hiába. Úgymond, a szovjet atomprogram felsőbbrendűségéhez nem férhet(ett) kétség.  Ezért az információt a KGB államtitokká minősítette. De később, a katasztrófa és a nemzetközi botrány után vajon szabad-e már őszintén beszélni? Nem igazán! Politikusi verdikt: „Azt akarja, hogy megalázzák azt az országot, amelynek a legfőbb félelme az, hogy megalázzák!?”

2020-ra és 2021-re, s a pandémiára tekintve vajon hogy áll a meccs a fair tudományos szakértői állásfoglalás, és a felelőtlen, dölyfös, despota reflexekkel intézkedő és handabandázó politika küzdelmében? Hogy szól a klasszikus bonmot? Nem kell mindent elhinni, de azt sem szabad gondolni, hogy semmi alapja sincs annak, amit az emberek mondanak. Sőt, most látnak is!

Adatok: Csernobil /Chernobyl, 2019/,  321 percnyi dráma és politikai thriller; angol és részben orosz nyelvű változatban, néhol dokumentum-elemekkel, adekvát feliratokkal és kiváló magyar szinkronnal. Felnőtt nézőknek ajánlják. Főbb alkotói: Craig Mazin, Johan Renck. Főszereplők: Jared Harris, Stellan Skarsgárd, Jessie Buckley, Adam Nagaitis, Paul Ritter, Robert Emms. Forgalmazza az HBO, megtekinthető pl. az HBO GO-n.

A képek  részben a Getty Images-től, részben az események, illetve a film különböző nyilvános megjelenítéseiről valók; köszönet értük.

A bejegyzés trackback címe:

https://kultjegyzet.blog.hu/api/trackback/id/tr1016415864

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása