Kultjegyzet.hu

Kultjegyzet.hu

Kolláth György: Épp’ csak maszk nincs rajtuk

Jegyzet A Diktátor című filmről

2021. január 15. - KollathGyorgy

Van humorérzéke és időérzéke annak a kiadónak, amely 2021 január 8-i dátummal dvd-én újból megjelentette  Sacha Baron Cohen A diktátor című őrült szatíráját. A film 2012-ben készült, itthon is tarolt éveken át online és lemezes formátumban, és most újra itt van. Nem egyszerűen friss, nonszenszbe oltott abszurdum, de ma mintavételi mértékegység is lehetne. Állítólag jobb - de nem jobboldali - körökben veszik, mint a cukrot.

Fedőlapján írják: „Szétröhögöd magad rajta!” /Nos, tényleg; rajta!/ Hátul pedig: „Az ítélet: zseniális!” Csakugyan. Már, ha valaki komolyan (nem) veszi, kínjában nyerít, mint ha mostanság tenné a címképen a hátaslónak felszerszámozott teve, s rajta az elragadtatott Nagyvezér. Én még ahhoz, hogy mindez aktuálisan tuti legyen, kínai egyszer-használatos maszkot is el tudnék képzelni a lovagon és alárendeltjén.

Olvasom a kommentekben: az utcai képen Amerika tűnik fel. A katonaruhás alak egyelőre csak az egyik kezét teszi fel. Nem akarózik neki lejönni a magaslatról, pedig sokan már máshová küldenék. Mi lesz ebből? Aki feltette oda, az vegye le? Avagy cseréljenek helyet fent és lent?

Még egy szösszenet, mivel nemsokára olimpia következhet: a film révén a megpulykázott sportverseny bizarr képe is beég; a vélt vagy kamu győzelem parafrázisa nem csak tiszta Amerika. Szenior küzdőnek olimpián elérni 14 aranyérmet ugyanis lehet ócska poén, de lehet vágy-kivetítés,  avagy a fair play rémálma is.

 

 

A mafab nevű filmes adatbázis (hp) remekül ráérez a film érdemére. Idézet: „Adott egy mérhetetlenül egoista diktátor… admirális-generális…New York utcáin, ahol nem csak a kivégzettnek hitt honfitársa, de a szerelem is rátalál, a demokráciáról már nem is beszélve.” Lentebb négy minősítésből érdemes kivonatot adni, így: 1. Hatalmas nulla, ez csak egy propagandafilm. 2.Sacha Baron Cohen neve mindenki számára ismerős, filmjei stílusa finoman szólva is polgárpukkasztó.  3.Totális elmebetegség ez a film, de persze jó értelemben, Sacha tuti nem százas ember, de pont ez kellett ide; 4. Elég vékony jégen táncol ez a film, benne kicsinyes és undorító poén, de társadalom-kritika is.

Én úgy látom, hogy a szélsőség – a valóságban és annak képi világában – köztünk van. Annak bornírt kifigurázása, nevetségessé tétele elviselhetőbb, mint az őrületet hétköznapivá tenni, s azt hagyni.

 Cohen filmje - a hírhedt Borat megalkotása és fura világsikere óta – sosem lesz mindenki kedvence, ám a képébe röhögni a rettenetnek mégis csak tettnek számít. Ez áll a diktátorára nézve is.

IMDB: 6,4 pont. Jogos.

Semmiképp sem vonnék párhuzamot Chaplin 1940-ben készített történelmi és örökérvényű Diktátora és Cohen 2012-es  abszurd blődlije közé. Csak jelzem: mindkettő a kor terméke, s nem az alkotók bűne, hogy milyen korban nyúltak adekvát képi megjelenítéshez.

 

Íme, ő Sacha Baron Cohen

 

 

 

Adatok: A diktátor; 2012-ben készült 80 perces, 16 évhez kötött életkori minősítésű, jó magyar szinkronnal ellátott bizarr filmszatíra. Írta: S. B. Cohen és Alec Berg. Rendezte: Larry Charles. Főbb szereplői: S.B. Cohen, Anna Faris, John C. Reilly.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kultjegyzet.blog.hu/api/trackback/id/tr6816390626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása